موسسه حقوقی دادآرمان

ممنوع الخروجی بابت مهریه

ممنوع الخروجی بابت مهریه

ممنوع الخروجی بابت مهریه

در برخی از موارد زن برای وصول کردن مهریه خود از طریق دفترخانه رسمی ازدواج مبادرت به صدور اجراییه كرده كه این پس از ابلاغ آن به همسرش ، زن می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیر منقول همسر خود (مرد) اقدام نماید .

گاهی زن به اموال شوهر خود دسترسی ندارد و نمی‌تواند که برای وصول طلبش مالی را معرفی كند .

مرد نیز در این مواقع اغلب از معرفی کردن اموال خود برای پرداخت بدهی خودداری می‌كند كه این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌ الخروج شدن او را کند تا از خروج شوهرش از كشور به قصد فرار و عدم پرداخت بدهی جلوگیری شود .

مطابق با ماده 9 قانون گذرنامه مصوب در 20دی 1311 در بند ب این اختیار صرفا به مقامات قضایی داده شده بود كه از خروج افراد از كشور جلوگیری نمایند .

در سال 1351 برابر ماده 17 قانون گذرنامه مصوب در 10 اسفند تصویب شد كه دولت می‌تواند از صدور شدن گذرنامه و خروج بدهكاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و همین طور ثبت اسناد و متخلفین از انجام تعهدات سندی طبق ضوابط و مقرراتی كه در آیین‌نامه تعیین می‌شود ، جلوگیری نماید .

لازم به ذکر است برای ممنوعیت مرد محدودیت خاصی وجود ندارد و تا زمانی که تمام مهریه ای که از جانب دادگاه مشخص می شود پرداخت نشود ممنوعیت خروج از کشور باقی می ماند حتی اگر سالیان زیادی هم بگذرد دستور ممنوعیت خروج از کشور مرد از بین نمی رود .

بازدیدها: 27

0 پاسخ ها

پرسش خود را مطرح نمایید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
مشارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.