موسسه حقوقی دادآرمان

طلاق توافقی چیست ؟

طلاق توافقی چیست ؟

 

طلاق توافقی به نوعی طلاق می گویند که زوجین ، توانایی ادامه زندگی مشترک را نداشته باشند و تصمیم می گیرند که از یکدیگر جدا شوند .

در طلاق غیابی ، زن و مرد هر دو راضی به طلاق و جدایی هستند و قصد این را دارند که رابطه‌شان تا جایی که ممکن است زودتر به اتمام رسد .

در طلاق توافقی هر دو طرف برای آن که زودتر هدف خود برسند می‌توانند که در مورد کلیه مسائل مربوطه اعم از مهریه ، نفقه ، حضانت فرزندان و … توافق کنند تا که مشکلی در گذراندن پروسه طلاق پیش نیاید .

دادگاه همه توافقاتی که صورت گرفته است توجه می کند و آن ها را در گواهی عدم امکان سازش ذکر می کند این گواهی یکی از مهم‌ترین مدارک برای طلاق توافقی می باشد .

موسسه حقوقی دادآرمان

مهریه

مهریه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که توافق بر سر آن از گذشته تا به امروز بسیار مشکل بوده است .

در طلاق توافقی مقداری دریافت مهریه امر ساده ای نمی باشد .مهریه حق زن است اما در اگر زن خواهان جدایی باشد مردها معمولا مهریه را بهانه قرار می دهند و خواستار بخشش آن هستند . مهریه به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه می باشد . در طلاق توافقی دیگر تفاوتی میان آن‌ها نیست . گرفتن و بخشیدن مهریه  توافق طرفین ارتباط مستقیم دارد .

نفقه

بر اساس ماده ۱۱۰۷  « نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن و البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به‌وسیله نقصان یا مرض … »

باتوجه به این موضوع مقدار نفقه برای هر کس متفاوت می باشد و با توجه به پرونده و شرایط زندگی زن مقدار آن را مشخص می شود .

حضانت فرزند

حضانت فرزندان یکی دیگر از مهم ترین مسائلی است که هنگام طلاق مورد بحث قرار می گیرد . بر اساس ماده ۱۱۶۹ حضانت و نگهداری فرزندان تا ۷ سالگی آن ها با مادر بوده و پس ‌از هفت سالگی با پدر می باشد . اما به صورت توافق سنی را برای حضانت در نظر بگیرند . بطور معمول در پرونده‌ های طلاق توافقی زن  مهریه خود را می بخشد و حضانت فرزندان خود را به عهده می‌گیرد . دادگاه همواره توافقاتی که صورت گرفته در میان زن و مرد احترام گذاشته و برای آن اعتبار و ارزش قائل است

بازدیدها: 45

0 پاسخ ها

پرسش خود را مطرح نمایید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
مشارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.