دعاوی کیفری

منظور از دعاوی کیفری چیست؟

زمانی که حرف از دعاوی کیفری به میان می آید یعنی جرمی صورت گرفته است که شاکی به مراجع قضایی مراجعه نموده و خواستار رسیدگی به شکایت خود می گردد.
در دعاوی کیفری هم مجازات قانونی در نظر گرفته می شود و هم جبران خسارت .

در دعاوی کیفری و حقوقی جرم صورت گرفته و مجازات برای آن در نظر گرفته می شود.
دعاوی کیفری یکی از زیرمجموعه های حقوق جزا می باشد و شامل جرم، مجازات، قوانین جزایی است.

حقوق جزا چیست؟

حقوق جزا خود زیر مجموعه از حقوق عمومی می باشد که در آن مجرم در نظم عمومی جامعه اخلال ایجاد می کند و برای مجرم مجازاتی با توجه به میزان جرم در نظر گرفته می شود و البته برای اصلاح مجرم نیز زمینه ای فراهم میگردد.

حقوق جزا شامل قوانینی برای نظارت بر اجرای مجازات می باشد.

قوانین کیفری نیز موجب رعایت مقررات و قوانین اجتماعی است.
در دعاوی کیفری به مسائل مربوط به اموال، خانواده،جان افراد و … رسیدگی می گردد. همچنین حضور مجرم در دادگاه الزامی می باشد.

موسسه حقوقی کیان دادآرمان دارای سابقه درخشانی در رسیدگی به دعاوی کیفری و حقوقی با بهترین وکلای پایه یک دادگستری تهران را دارد.

وکالت در دعاوی:

وکلای همکار در مؤسسه حقوقی کیان‌دادآرمان به صورت تخصصی و حرفه‌ای، محتویات هر پرونده را بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کنند و سپس نسبت به طرح و پیگیری دعوا برای موکلین مؤسسه اقدام می‌کنند، در صورتی که علیه موکلین موسسه دعوایی طرح شده باشد با جمع‌آوری اطلاعات پرونده پس از مشورت و تشکیل اتاق فکر نسبت به دفاع مفید و مؤثر در دادگاه اقدام می‌شود.

در بهترین موسسه حقوقی افتخار ما این است که پس از عقد قرارداد با این مؤسسه، موکلین متحمل هیچ زحمتی از جمله پیگیری حضوری، تلفنی و . . . نخواهند شد و گزارش عملکرد وکلای مؤسسه به صورت مستمر در اختیار موکلین قرار می‌گیرد.

فایده و ضرورت استفاده از وکیل در دعاوی کیفری :

استفاده از خدمات یک وکیل یا یک تیم حقوقی بسیار ضروری و تعیین کننده‌است، چرا که طرح دعوی، نوع دعوی، زمان طرح شکایت و چگونگی تنظیم اوراق قضایی (اعم از لایحه دفاعیه، اظهارنامه، دادخواست، شکواییه و . . .) کاملاً حیاتی و سرنوشت‌ساز است، زیرا هر دعوایی را فقط می‌توان یک بار طرح نمود و فرصت دوباره برای طرح دعوا وجود ندارد بنابراین اگر دعوایی به اشتباه طرح شود علاوه‌بر خسارتی که سابقاً ایجاد شده، هزینه دادرسی و صرف زمان از دست رفته را نیز باید به آن افزود.

از سویی دیگر در مقابل دعوایی که علیه ما طرح شده می‌بایستی با استخدام وکیل یا تیم حقوقی خبره دفاع مؤثر و قاطعی انجام شود، در غیر این صورت متحمل خسارات مادی و معنوی هنگفت خواهیم شد، زیرا غالباً عدم استفاده از حق دفاع به منزله قبول اتهام مطرح شده‌است.

دعاوی کیفری رایج:

*سرقت

*کلاهبرداری

*قتل عمد

*قتل غیر عمد

*خیانت در امانت

*ایراد ضرب عمدی

*ارتباط نامشروع

*تجاوز به عنف

*تصرف عدوانی

*فروش مال غیر

*جعل

*استفاده از سند مجعول و ……..

دعاوی کیفری | دعاوی حقوقی

دعاوی کیفری | دعاوی کیفری و حقوقی

دعاوی کیفری | دعاوی کیفری و حقوقی

مطالب مرتبط با دعاوی کیفری

نکات مهم در شکایت کیفری - دعاوی کیفری
نحوه تشکیل پرونده کیفری - دعاوی کیفری
جرم کیفری - شکایت کیفری - سوالات متداول کیفری - کیفری

موسسه حقوقی دادآرمان یکی از بهترین موسسه حقوقی تهران با ارائه مشاوره رایگان و آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری تهران

6 پاسخ ها
 1. پدرام
  پدرام می گوید:

  باعرض سلام و خسته نباشد.. یک سوال دارم ..ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.. من یک عمو دارم ،و به دلیل نقصی که درش هست “سرقت از خانواده” اموراتش از پول گرفتن ،و سرقت از جیب خانواده میگذره.. چند سال پیش واسه پدرم مشکل قلبی پیش اومد و مجبور شد واسه عمل جراحی قلب به تهران بره ،وقتی بعد از جراحی به خونه و شهر خودمون برگشتیم ،و وارد خونه شدیم ،دیدیم خونه رو لخت کردن..
  وقتی بعد از چند وقت پدرم باهاش حرف زد ،اقرار کرد که کار خودش”عموم” بوده.. با اینگه بالای ۵۰ سال سن داره و زن و بچه هم داره ،هنوز هم داره به این کارهاش ادامه مسده و به بهانه های مختلف از پدرم پول میگیره ..پدرم به دلیل اینکه برادرش هست نمیتونه شکایت کنه و با اون وارد دعوی قضایی بشه.. خواستم بدونم آیا من میتونم “۳۴ سال دارم” به گزارش به پلیس آگاهی یا….. باهاش وارد دعوی بشم؟ ممنون میشم اگر یک راهی جلوی پام بزارید.. سپاسگزارم.

  پاسخ
  • موسسه حقوقی دادآرمان
   موسسه حقوقی دادآرمان می گوید:

   نخیر شما به دلیل اینکه فاقد سمت هستید دراین قضیه نمی توانید طرح شکایت کنید وتنها پدرحق چنین کاری رادارند.

   پاسخ
 2. محمد
  محمد می گوید:

  با سلام
  بنده وکالت تام ملکی را به شخصی حقیقی داده ام با ثبت در دفترخانه، اما پس از گذشت چند روز ایشان استعفای وکالت نموده و اظهار داشته است که ملک را نفروخته. بنده با این اوصاف آن ملک را به شخص دیگری فروخته ام. با توجه به اینکه وکیل بنده ملک را بدون اطلاع به بنده فروخته است ،خریدار اولی اقدام به پیگیری سند نموده و با عنایت به اینکه وکیل آدرس اشتباهی داده بنده از موضوع خبردار نشدم.در پی آن خریدار اولی از موضوع به دادگاه شکایت نموده و دادگاه نیز با توجه به ارسال آدرس اشتباهی به دادگاه توسط وکیل، حکم به الزام به تنظیم سند نموده است.پس از مطلع شدن اینجانب از موضوع، درخواست واخواهی نمودم لیکن توسط دادگاه واخواهی رد شد حال می خواهم مشاوره بگیرم که احکام و اعتراضات بعدی خریدار دوم چه می شود. با توضیح اینکه در قولنامه ذکر مستحق الغیر بودن شده است.

  پاسخ
  • موسسه حقوقی دادآرمان
   موسسه حقوقی دادآرمان می گوید:

   باتوجه به اینکه ملک متعلق به خریدار اول میباشد وملک به صورت قانونی به وی منتقل شده است اعتراضات خریدار دوم دراین مورد موثر نمی باشدوخریدار دوم فقط میتواند استراد ثمن پرداخت شده را مطالبه کند.

   پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
مشارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازدید: 702